List of the 11th CALP participants

List of selected participants for the 11th CALP and Regional Training, September, 14-18, 2019

# Full name Work experience
Afghanistan
1 Sadia Zahid Stanikzai 4 NEPA General Planning Manager
2 Samina Rashidy 1 year  NEPA International coordinator Expirt
3 Abdullah Azami 2018-2020 Water center Kabul university External Relations  Officer-Researcher
4 Zuhal  Anwari 4 years NEPA Technical Trainer
5 Ghulam Mujtaba Zaka 3 years Ministry of Foreign Affairs Transboundary Waters Expert
6 AHMAD HASEEB PAYAB March, 2020 to date National Water Affairs Regulation Authority of Afghanistan General Director Plan, Policy and Monitoring
7 Sayed Abdul Baset  Rahmani Jul 2019 – Now State Ministry for Disaster Management and Humanitarian affairs Technical and Planning Senior Advisor
Mar 2018 – Jul 2019 Green Social Research Organization, Kabul, Afghanistan   Research Unit Team Leader & Water Resources Specialist
8 Abdul Hakim  Hussainiyan 15 TRC Companies  Project Environmental Engineer
9 Abdul Basir Hamidi 2 years Asia Tv Reporter
2 years Chekad Tv Reporter, News announcer
1 year Afghanistan Needs You Program Manager
10 Mohammad Rafi Qazizada 6 Balkh University Lecturer
11 Beheshta  Sabootry 2 years CAREC Project Assistant
1 year  Purdue International Admin and Finance Assistant
12 Pamir Jan Safi civil engineer in Kandahar, general monitoring and inspection manager in National Environmental protection agency
Kazakhstan
13 Aliya Assubayeva 2017- ongoing Nazarbayev University Research & teaching Assistant
2016-2017 National Agrarian Science and Educational Center Chief Expert
2013-2014 National Tempus office in Kazakhstan Administrative Assistant
14 Samal Ibrayeva Ministry of Ecology, Geology and Natural Resources of the RK, Department of Public Relations, Director
2016-2019 Ministry of National Economy of the Republic of Kazakhstan, Press Secretary, Adviser to the Minister
2014-2016 “Baiterek” Holding, Head of PR Service
15 Lyudmila Shagarova 2015 – present Institute of Hydrogeology and Geoecology named after U.M. Akhmedsafin, Head of the laboratory
16 Maiya Suyunchaliyeva 2015-2020 Kaznu Education manager
17 Madiya Torebaeva 1996-2020 various media journalist, editor
18 Zhakanbaev Arsen Armanovich Committee for Water Resources of the Ministry of Ecology, Geology and Natural Resources of the Republic of Kazakhstan
Head of the Water Resources Management Department
19 Dulat Yesnazar CAREC intern
20 Symbat Abisheva CAREC intern
Kyrgyzstan
21 Tatyana Semenova 1999-2000 Kyrgyz National Agrarian University, Agroecology
1995-1999 Kyrgyz National Agrarian University, Environmental Protection (Bachelor)
22 Meerim Seidakmatova 2020- Rural development fund, Assistant
23 Kubanych  Karybekova 2019 Hydrology department, Hydrometeorological Agency under MES of the Kyrgyz Republic (Kyrgyzhydromet) Leading specialist in hydrology department
24 Mirbek Esengulov 2010-2020 State Committee for Industry, Energy and Subsoil Use of the Kyrgyz Republic, Chief Specialist of the Energy Department
25 Cholpon Aitakhunova 2019 – present Green Alliance of Kyrgyzstan Coordinator
26 Aisha  Mambetalieva 2006-2018 KCBTA Hospitality Kyrgyzstan Marketing Manager
27 Adis Madiev State Agency on Environment and Forestry of the Kyrgyz Republic
28 Mairamgul Maamatova State Agency on Environment and Forestry of the Kyrgyz Republic
Tajikistan
29 Sino Tohirzoda 2013-2014 Troy University, Alabama, USA Exchange student
30 Akmal Radzhabov 5 years Ministry of Energy and Water Resources of the Republic of Tajikistan, leading specialist
31 Zafar Borakov 2005-2020 Chief Specialist
32 Kurbonali Tashbaltayev 2015-2017 Sardor Supervisor
2017 – present Youth Environmental Center Coordinator for RES, Energy Efficiency, Trainer
33 Lola Sheralieva 2018-2020 PA “Peshsaf”, PR specialist
34 Mijgona Isoeva 15 Agency for Hydrometeorology of the Committee  of Environmental protection under the Governmental of the Republic of Tajikistan Senior specialist
35 Najmiddin Najmudinov 2015 – present State Institution “Specially Protected Natural Areas”, Deputy Head of the State Institution
Turkmenistan
36 Merdan Arazmedov 2010-2020 Nature Conservation Society of Turkmenistan, Lawyer, Head of the general department
37 Kakamyrat Orazgulyyev 6 years State Committee for Water Management of Turkmenistan, Chief specialist
38 Selbi Jumayeva 2003-2009 American University of Central Asia BA in Sociology, 16 years in project leadership, education, and community engagement; gender expert; cultural sociologist
39 Atamurad Muradov 2018-2020 Environmental Control Service, State Inspector
40 Olga Harchenko CAREC CO in Turkmenistan
Uzbekistan
41 Odilbek Kamilbekov 2006-2020 State Committee for Ecology and Environmental Protection, Chief Specialist of the Department for Air Protection
42 Boburjon Makhmudov 2017-2018 Directorate for capital construction and exploitation under the State Committee for Ecology and Environment Protection of the Republic of Uzbekistan, leading specialist of exploitation department
2018-present the State Committee for Ecology and Environment Protection of the Republic of Uzbekistan, Chief specialist of international cooperation and projects department
43 Nodirbek Madiboyev 2008-2012 Naryn-Karadarya waterworks department, dispatcher
2012-2014JV “Uzbekistan-Russia” Limited Liability Company “Tashkent Electra Engine”, Manager
2014-2018 Naryn-Karadarya basin management of irrigation systems Engineer, dispatcher, chief dispatcher, chief hydrologist (hydrometer), head of water resources management department
44 Amangeldi Mambernazarov 2005-2007 Tashkent State University, Master of Soil Science
2007-2016 Independent researcher Uzbek Scientific Research Institute of Cotton Growing of the Nukus branch of Tashkent State Agrarian University seconded by the UzNIIH Melioration and Water Management
45 Shovkat  Kholdorov 2014-2017 “SOIL COMPOSITION AND REPOSITORY, QUALITY ANALYSIS CENTER” State Unitary Company Soil scientist
2019-Now “SOIL COMPOSITION AND REPOSITORY, QUALITY ANALYSIS CENTER” State Unitary Company Head of department
46 Gulomjon Umirzakov 2018 National University of Uzbekistan, Associete professor
2015-2017 Scientific Information center of Interstate Coordination Water Commision  Specialist